W Lubatowej pamiętamy o św. Janie Pawle II
100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II – 18 maj 2020 r.
Dzieci kl. II A z naszej szkoły na 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – zajrzyj tutaj
Relacja foto z dziękczynnej Eucharystii z udziałem dzieci, nauczycieli i katechetów naszej szkoły – tu
W mediach społecznościowych ruszyła już inicjatywa #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II. Wystarczy na kartce papieru napisać “DziękujęJaniePawleII”, zrobić sobie zdjęcie z napisem i opublikować – W ten sposób możemy wyrazić naszą wdzięczność papieżowi Janowi Pawłowi II za to, co wniósł i wnosi do naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego. Za wszystkie spotkania z nim, w których mieliśmy okazję uczestniczyć, za jego słowa, które najbardziej pamiętamy, za inspiracje, które w nas wzbudzał i wzbudza. Możemy również publikować wspomnienia z nim związane. W ten sposób opowiemy o św. Janie Pawle II także młodemu pokoleniu, które nie miało okazji poznać bliżej papieża, a jest tak bardzo obecne właśnie w mediach społecznościowych – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Nasza Szkoła Podstawowa w Lubatowej nosi imię św. Jana Pawła II. Jest to dla dzieci i nauczycieli wielka wdzięczność za jego życie i pontyfikat. Również w naszej wiosce pozostały ślady po jego wędrówkach turystycznych wraz ze studentami przez Cergową w kierunku Bieszczad. Poniżej można przeczytać teksty, a nawet zobaczyć zdjęcia, wspominające wcześniejsze lata, nie tylko papieskiego posługiwania, ale jeszcze kapłaństwa Karola Wojtyły.
Poniżej tekst naszego parafianina Andrzeja Ceglarza o śladach pobytu w Lubatowej ks. Karola Wojtyły:
„Papież Jan Paweł II” w Lubatowej.
Przez naszą Gminę Iwonicz-Zdrój, w szczególności przez miejscowości: Lubatowa i Iwonicz-Zdrój, prowadzi jeden z najdłuższych w Polsce szlaków turystycznych, t.zw. „Główny Szlak Beskidzki”. Rozpoczynając wędrówkę w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, można ją zakończyć w malowniczych Bieszczadach. Ten szlak kilkakrotnie przemierzał, znany ze swoich pasji turystycznych, ksiądz Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II.
Przemierzając szlak z grupą studentów – dwukrotnie zatrzymał się na nocleg w Lubatowej.
Pierwszy raz wydarzenie miało miejsce 11/12 sierpnia 1953 roku. Wówczas proboszczem Parafii Lubatowa był ksiądz Bronisław Domino. Pobyt ks. Karola Wojtyły dokumentuje fotografia wykonana obok budynku plebanii w Lubatowej. Na fotografii w Galerii: pierwszy od lewej ks. Bronisław Domino – ówczesny proboszcz Parafii Lubatowa, drugi od lewej ks. Karol Wojtyła, oraz grupa studentów z Krakowa: Stanisław Rybicki, Maciej Królicki, Jerzy Ciesielski, Danuta Plebańczyk – Ciesielska. /Fotografia stanowi zbiory własne A. Ceglarza. Autorem fotografii jest Marian Wojtowicz. Fotografię udostępnił – pochodzący z Lubatowej – Profesor Andrzej Pikul/.
Drugi raz wydarzenie miało miejsce 18/19 lipca 1957 roku. Proboszczem był wówczas ks. Stefan Kiełbicki. Po noclegu – rankiem 19 lipca przez udaniem się w dalszą drogę – ks. Karol Wojtyła odprawił mszę świętą w Kościele Parafialnym w Lubatowej. Wydarzenie to zostało upamiętnione przez mieszkańców tablicą pamiątkową znajdującą się w Nawie Bocznej Kościoła Parafialnego w Lubatowej.wspomnienia z przeszłości. Zdjęcia w Galerii
W Galerii jedno zdjęcie (chyba domyślacie się kogo i z kim) z roku 1998 z Castel Gandolfo. Dziś te spotkania mocno odżywają w pamięci !!!
Wspomnienie o „wujku” – ks. Karolu Wojtyle
W roku 100-lecia narodzin św. Jana Pawła II (Karola Wojtyły), który w początkach swojej drogi kapłańskiej, kiedy był duszpasterzem akademickim w Krakowie, odbywał liczne wyprawy z młodzieżą w stronę naszych Bieszczad. W poniższym linku jedna z uczestniczek wyprawy pisze o spotkaniu z ks. Karolem Wojtyłą, nazywanym „wujkiem”. Zajrzyj tutaj
Na stronie internetowej stacja7.pl można również znaleźć wiele wiadomości z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – czytaj tu
Pielgrzymka do św. Jana z Dukli
W dniu 11 lipca tradycyjnie jak co roku wyruszyła z naszej parafii pielgrzymka na Puszczę do św. Jana z Dukli. Każdy z 32 pielgrzymów z modlitwą i śpiewem na ustach niósł własną intencję. Mszy św. odpustowej przewodniczył i wygłosił homilię Ks. Bp Mariusz Leszczyński. Św. Janie z Dukli módl się za nami i miej w opiece naszą parafię.
Zdjęcia z pielgrzymki są do obejrzenia w Galerii.