Monthly Archives: styczeń 2025

INSTRUKCJA NAWIEDZENIA OBRAZU NSPJ W RODZINIE

DRODZY PARAFIANIE!

Przeżyliśmy niezwykłą uroczystość w naszej parafialnej rodzinie. Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa nawiedził nasz kościół parafialny, czemu  – jak ufamy – towarzyszyły niezwykłe przeżycia duchowe.

Nie pozostańmy wobec tego wszystkiego obojętni, ale wykorzystajmy te doświadczenia przyjmując Obraz Serca Bożego w naszych domach. Niech nadal trwa w nas duchowa przemiana, niech wciąż towarzyszy nam modlitwa i radość ze spotkania z naszym Panem.

Przyjmując Jezusa w progi naszych domów mamy szanse wyprosić wiele dla nas i tych, których kochamy. A potrzeb i intencji z pewnością jest wiele.

Przyjmując Obraz Serca Pana Jezusa, każda rodzina czyni ze swego mieszkania i domu „Świętą Kaplicę”, w której obecny jest Boży Syn.  Spróbujmy tak zorganizować obowiązki, aby przez cały czas ktoś był obecny przy obrazie. Postarajmy się zaprosić na peregrynację do naszego domu naszych bliskich. Niech będzie to szczególny czas pogłębienia relacji z Panem Bogiem, ale także w rodzinie.

Życzymy pięknych i trwałych owoców peregrynacji dla całych Waszych rodzin. Zapraszamy na Mszę Świętą w Waszej intencji w pierwszy piątek miesiąca.

Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze

PRAKTYCZNE WSKAZANIA DOTYCZĄCE NAWIEDZENIA OBRAZU

NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W RODZINACH

  1. Obraz przebywa 24 godziny w każdej rodzinie, która pragnie go przyjąć.
  2. Przejęcie Obrazu od jednej rodziny do drugiej odbywa się każdego dnia o godz. 19.00. Przyjmujący obraz idą do sąsiadów i odmawiają wspólnie poniżej umieszczoną modlitwę, a następnie przekazujący obraz odprowadzają sąsiadów z obrazem przynajmniej do ich drzwi.
  3. Wraz z Obrazem przekazywane są: modlitewniki i kronika, które mogą być pomocą we właściwym przeżyciu czasu Nawiedzenia.
  4. Każdą rodzinę prosimy o wpis w specjalnej Kronice Peregrynacji.
  5. Zachęca się, aby w czasie peregrynacji obrazu podjąć trud pojednania w rodzinie i sąsiedztwie oraz przystąpić do Komunii Świętej w intencji rodziny swojej i sąsiadów przed przyjęciem obrazu.
  6. W czasie obecności obrazu w domu zaleca się ograniczenie korzystania z radia, telewizji, komputerów, telefonów komórkowych itp.
  7. Obrazu nie dekorujemy! Dbamy o bezpieczeństwo Obrazu i przekazanych materiałów.
  8. Obraz ustawiamy na stole przykrytym odświętnym obrusem. Obok (nie za blisko) stawiamy świece oraz kwiaty.
  9. Trwając na modlitwie można skorzystać z przekazanych modlitw, odmawiać różaniec, a także inne swoje ulubione modlitwy. Zachęca się do czytania Pisma świętego, śpiewania pieśni o Sercu Jezusa i innych poświęconych Synowi Bożemu. Najmłodszym można czytać Biblię dla dzieci.
  10. Spróbujmy tak zaplanować czas i obowiązki by w ciągu dnia zawsze ktoś modlił się przy obrazie. Jeśli domowników czy członków rodziny jest więcej można według możliwości zaplanować nawet czuwanie nocne.
  11. Zaprośmy na peregrynację rodzinę lub bliskich znajomych.

PRZEKAZANIE OBRAZU

O godzinie 18.00 domownicy udają się do sąsiadów, aby w sposób uroczysty przyjąć Obraz Serca Jezusa do siebie.

Przekazując Obraz przedstawiciel rodziny mówi:

Przekazujemy Waszej Rodzinie obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. On wywyższony na krzyżu, w swojej nieskończonej miłości ofiarował za nas samego siebie. Z Jego przebitego boku wypłynęła krew i woda, i tam wzięły początek sakramenty Kościoła, aby wszyscy ludzie, pociągnięci do otwartego Serca Zbawiciela, z radością czerpali ze źródeł zbawienia. Niech Chrystus Pan rozświetli wasze życie, niech wniesie do waszej rodziny zgodę, miłość i pokój serc. Niech wraz z tym obrazem przybędzie do Waszego domu Boże błogosławieństwo i łaska. Przez Chrystusa Pana naszego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Wszyscy wspólnie śpiewają 3 razy: Najświętsze Serce Boże poświęcamy Ci…

Gospodarze przekazują obraz przyjmującym i we wspólnej procesji zanoszą go do domu sąsiadów. Można wykonywać wtedy pieśń albo odmawiać litanię do Serca Pana Jezusa albo powtarzać akt strzelisty: „Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca twego”.

W domu przyjmujących obraz

Po ustawieniu obrazu w swoim domu rodzina klęka przed obrazem i odmawia modlitwę:

Panie Jezu witamy Cię w naszym domu. Do Serca Twojego uciekamy się, Jezu, Boski Zbawicielu! Naszymi grzechami racz się nie zrażać, o Panie święty! Ale od wszelakich złych czynów racz nas zawsze zachować, Boże łaskawy i najlitościwszy! O Jezu dobry, Zbawicielu słodki, Pośredniku Boski, jedyna ucieczko nasza! W Sercu Twoim racz nas obmyć, do Serca Twojego racz nas przytulić, w Twym Sercu na wieki racz nas zachować.

Wszyscy wspólnie śpiewają: Twemu Sercu cześć składamy… albo inną pieśń do Serca Jezusa

Poniższe rozważanie można wykorzystać w dowolnym czasie do modlitwy indywidualnej (najlepiej) lub rodzinnej

JEZUS MÓWI DO MNIE

Poniższy tekst potraktuj jak okazję do udzielenia odpowiedzi na pytania Jezusa. Nie śpiesz się. Odpowiadaj szczerze i spokojnie. On i tak zna prawdę, ale chce usłyszeć jak to brzmi z Twojej strony.

Nie musisz nic robić, by Mi się przypodobać. Wystarczy, że Mnie bardzo kochasz, bo Ja kocham Cię bezgranicznie. Mów do Mnie tak, jakbyś rozmawiał ze swoim przyjacielem.

Chcesz Mnie dla kogoś o coś poprosić?

Powiedz Mi jego imię, a następnie co byś chciał, żebym teraz dla niego uczynił. Nie wahaj się, proś o wiele! Mów do Mnie prosto i otwarcie o biednych, których zamierzasz pocieszyć; o chorych, których cierpienia widzisz; o zbłąkanych, dla których gorąco pragniesz powrotu na dobrą drogę. Powiedz mi o nich chociaż jedno słowo.

A dla ciebie? Czyż nie potrzebujesz dla samego siebie jakiejś łaski?

Powiedz Mi otwarcie: może jesteś dumny, samolubny, niestały, niestaranny? Poproś Mnie, żebym ci przyszedł z pomocą w twoich nielicznych czy też licznych wysiłkach, które podejmujesz, by się wyzbyć tych wad. Nie wstydź się! Jest wielu sprawiedliwych, wielu świętych w niebie, którzy popełniali te same błędy. Ale oni prosili pokornie i z biegiem czasu zobaczyli, że są od tego wolni. Nie zwlekaj prosić też o zdrowie, o szczęśliwe zakończenie twoich prac, interesów czy studiów… To wszystko mogę ci dać i daję. A Ja życzę sobie, żebyś Mnie o to prosił, i gotów jestem ci to dać pod warunkiem, że nie zwróci się to przeciwko twojemu uświęceniu, ale będzie mu sprzyjało i je wspierało. Powiedz Mi, czego ci dzisiaj potrzeba… Co mogę dla ciebie uczynić? Gdybyś wiedział, jak bardzo pragnę ci pomóc!

Czy masz w tej chwili jakiś plan?

Opowiedz Mi o nim. Czym się zajmujesz? O czym myślisz? Co mogę uczynić dla twojego brata i siostry, dla twoich przyjaciół i znajomych, dla twojej rodziny, dla twoich przełożonych, może podwładnych? Co ty chciałbyś dla nich uczynić? Co dobrego uczyniłbyś swoim przyjaciołom, tym, których bardzo kochasz, a którzy żyją, nie myśląc o Mnie? Czy pragniesz, żebym był przez nich uwielbiany?

Powiedz Mi: co dzisiaj pochłania twoją uwagę?

Czego pragniesz z utęsknieniem? Jakie środki posiadasz, aby to osiągnąć? Powiedz Mi o twoim nieudanym przedsięwzięciu, a Ja wyjaśnię ci przyczyny niepowodzenia. Czy nie chciałbyś Mnie dla siebie pozyskać?

Może czujesz się smutny albo źle usposobiony?

Opowiedz Mi w szczegółach, co cię smuci… Kto cię zranił? Kto cię obraził lub znieważył? Informuj Mnie o wszystkim, a wkrótce dojdziesz tak daleko, że za Moim przykładem wszystko im darujesz i przebaczysz. W nagrodę otrzymasz Moje pocieszające błogosławieństwo.

Może się czegoś obawiasz?

Czy odczuwasz w duszy nieokreślone przygnębienie, które wprawdzie jest bez podstaw, ale mimo to nie przestaje rozrywać ci serca? Rzuć się w ramiona Mojej Opatrzności! Jestem przy tobie, u twojego boku. Ja wszystko widzę, wszystko słyszę i w żadnym momencie nie zostawię cię.

Czy odczuwasz niechęć ze strony ludzi, którzy cię kiedyś lubili?

Teraz zapomnieli o tobie, odwrócili się od ciebie, mimo że z twojej strony nie było do tego najmniejszego powodu… Proś za nimi, a Ja ich przywrócę do twojego boku, jeżeli nie staną się zawadą dla twojego uświęcenia.

Nie masz dla Mnie czasem jakiejś radosnej wiadomości?

Dlaczego nie pozwalasz Mi w niej uczestniczyć, przecież jestem twoim przyjacielem? Opowiedz Mi, co od twoich ostatnich odwiedzin u Mnie pokrzepiło twoje serce i wywołało twój uśmiech. Być może miałeś przyjemne zaskoczenia, może otrzymałeś szczęśliwe wiadomości, list, miłą rozmowę, może przezwyciężyłeś trudności, wyszedłeś z sytuacji bez wyjścia? To wszystko jest Moim dziełem. Ty masz Mi tylko powiedzieć: dziękuję!

A czy nie chcesz Mi czegoś obiecać?

Ja czytam w głębi twojego serca. Ludzi można łatwo zmylić, ale nie Boga. Mów więc do Mnie otwarcie. Czy jesteś zdecydowany nie poddawać się więcej wiadomej okazji do grzechu? Zrezygnować z rzeczy, która pobudziła twoją wyobraźnię? Nie przestawać z człowiekiem, który zmącił spokój twej duszy? Czy będziesz znowu łagodnym, miłym i usłużnym wobec tego człowieka, którego miałeś do dziś za wroga, bo cię skrzywdził?

Dobrze, powróć więc teraz do swojego zajęcia, do swojej pracy, do swoich studiów… Ale nie zapominaj chwil, które przeżywaliśmy razem. Zachowaj, jak dalece możesz, milczenie, skromność, wewnętrzne skupienie, miłość bliźniego. I przyjdź znowu, z sercem przepełnionym jeszcze większą miłością, jeszcze bardziej oddany Mojemu Duchowi. Wtedy znajdziesz w Moim Sercu codziennie nową miłość, nowe dobrodziejstwa i nowe pocieszenia.
Kochaj Matkę Moją, która i twoją jest.

Zawsze czekam na ciebie.
Twój JEZUS

 

To już dzisiaj Jezus Chrystus ukazał nam swoje gorejące miłością serce

Od niedzieli 26 stycznia przygotowywaliśmy się do przyjęcia obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czyniliśmy to poprzez Słowo Boże, które głosił z wielką radością, śpiewem uwielbienia Pana i zarazem był świadkiem wiary pośród nas ks. Bogusław Czerwiński – proboszcz Parafii Łubienko. Odnowieni na duszy przez sakramentalną spowiedź świętą z radością witaliśmy naszego Zbawcę i Pana w naszej wspólnocie parafialnej. O godz. 17.20 rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania, po którym powitaliśmy obraz Serca Bożego przed kościołem, a później został uroczyście wprowadzony przez strażaków, w asyście naszych kobiet ubranych w stroje ludowe, do świątyni, gdzie został przywitany przez ks. proboszcza, przedstawicieli rodzin, młodzieży i dzieci. Następnie ks. bp Krzysztof Chudzio wraz z kilkunastoma kapłanami rozpoczął Najświętszą Ofiarę składaną w intencji całej naszej lubatowskiej parafii. Całą uroczystość transmitowała Fara.tv, którą można oglądać na stronie Radia Fara. 

Pierwszy dzień nawiedzenia parafii przez Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa-zdjęcia.

Msza św. dla szkoły podstawowej i odziałów przedzkolnych-zdjęcia.

Pożegnanie Obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa-zdjęcia.

Pierwszy dzień nawiedzenia obrazu NSPJ

Pożegnanie obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa filmik z pożegnania (nagranie ks. dyrektora Rada Fara)

Peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa

Przeżyliśmy w  naszej parafii w Lubatowej peregrynację obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Było to dla nas wielkie duchowe przeżycie w duchu wiary i miłości do Boskiego Serca Jezusowego. Poniżej przybliżone są główne cele i oczekiwania tego nawiedzenia.

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa

Każdy kult chrześcijański posiada wymiar liturgiczny i egzystencjalny, co oznacza, że związany jest z oddawaniem należnej czci Bogu oraz wpływa na kształtowanie chrześcijańskiej postawy, człowieka „cichego i pokornego serca”, który sam się uświęca i przez zaangażowanie apostolskie zabiega o uświęcenie i zbawienie innych.

Kult Serca Jezusa jest oddawaniem czci i wyrazem szacunku wobec całej Osoby Wcielonego Bożego Syna, i ukazuje, że Jezus Chrystus jest uosobioną Miłością. Zasadnicze praktyki kultu NSPJ prowadzą do sakramentalnego kontekstu pokuty i Eucharystii. Kult nabiera wówczas wymiaru kultu miłości i wynagrodzenia, które w praktyce stanowią wypełnienie dwóch podstawowych obowiązków wypływających z wiary: miłości i zadośćuczynienia. Człowiek trwając przy Jezusie i w łączności z Nim (Eucharystia, adoracja), bardziej dostrzega, że jest przez niego obdarowanym (dzieło odkupienia; czuwająca opatrzność; osoby; okoliczności; natchnienia;..). W szczerości dostrzega także swoją obojętność, czy nawet niewdzięczność wobec codziennych „śladów” Jego miłości, z czego rodzi się pragnienie wynagrodzenia za grzechy własne i całego świata. Doświadczając miłości Boga, dostrzegamy jak często nie odpowiadamy na nią własną miłością.

Kult Serca nie może mieć wyłącznie charakteru czysto pobożnościowego, dewocyjnego, emocjonalnego, mało praktycznego, biernego czy przybierającego postać czysto zewnętrznego formalizmu religijnego. Serce dotyczy całej osoby, kształtuje głębię osoby ludzkiej z jej myślami, postawami i działaniem i zmierza do gorliwości apostolskiej. Miłość Boga względem człowieka nie zadowoliła się poziomem deklaratywnym, ale wyrażała w konkretnych słowach i czynach Zbawiciela. Podobnie i miłość człowieka domaga się ukształtowanej postawy oraz działania.

Autentyczny kult Serca Jezusowego ma więc zasadniczy wpływ na proces uświęcenia człowieka. To uświęcenie dokonuje się przede wszystkim poprzez rozwój miłości do Boga i do ludzi. Jest to odpowiedź na wezwanie Jezusa do naśladowania Jego cichego i pokornego Serca (por. Mt 11,29).  W ten sposób kult Bożego Serca staje się – według określenia Piusa XII – „szkołą miłości”: „Kult Najświętszego Serca Jezusowego stanowi najskuteczniejszą szkołę tej miłości, na której powinno się wspierać Królestwo Boże w duszach poszczególnych ludzi, w rodzinach i w narodach” ( Pius XII, Encyklika Haurietis aquas). Pius XII pisał:  „Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że wierni oddając hołd Najświętszemu Sercu Jezusa czynią zadość, z całą pewnością, najpoważniejszemu obowiązkowi, jakim jest służenie Bogu, oddając równocześnie Stwórcy i Odkupicielowi siebie samych wraz ze wszystkim, co posiadają, a więc swoje najgłębsze uczucia i czyny. W ten sposób spełniają posłusznie przykazanie Boże: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją siłą» (Mk 12,30; Mt 22,37). Dzięki temu nabierają pewności, że do oddania czci Bogu skłania ich nie korzyść prywatna, mająca na oku ciało lub duszę, albo życie doczesne czy wieczne, lecz sam Bóg, któremu pragną służyć poprzez akty miłości, uwielbienia i dziękczynienia. (…) W kulcie oddawanym Najświętszemu Sercu Jezusa nie są najważniejsze zewnętrzne przejawy pobożności, a znaczenie tego kultu nie wiąże się wyłącznie z określonymi dobrami, które Chrystus prywatnie obiecał. Obietnice te zostały dane w tym celu, by ludzie spełniając swoje zasadnicze obowiązki religijne, jakimi są miłość i zadośćuczynienie, odnieśli przez to jak największe korzyści duchowe”. ( Haurietis aquas)

Trzeba brać od uwagę kult, duchowość i postawy wynikające z miłowania Serca Zbawiciela. Ma to prowadzić do odnowy życia chrześcijańskiego w wymiarze indywidualnym i społecznym.

Ks. Jerzy Misiurek wyróżnia trzy rodzaje form kultu Serca Jezusowego: kult czysto wewnętrzny, kult zewnętrzny indywidualny oraz kult zewnętrzny społeczny.

Oddawanie czci Bożemu Sercu prowadzi do poznania i naśladowania postawy moralnej Jezusa Chrystusa. Do najbardziej charakterystycznych elementów tej postawy należą: poświecenie się i wynagrodzenie Sercu Jezusa oraz kontemplacyjna adoracja.

  • Przez poświęcenie się Sercu Jezusa człowiek wierzący deklaruje Bogu całkowitą dyspozycyjność wyrażającą się w posłuszeństwie prawu Bożemu (upodobnienie się do Jezusa). dotyka to serca, wewnętrznej motywacji miłości, która jest przemyślana i trwała.

Każdy akt poświęcenia i zawierzenia jest aktem religijnym, który zobowiązuje do realizacji podjętych wobec Boga zobowiązań. W poświęceniu się NSPJ możemy wyróżnić kilka aspektów: duchowy, społeczny, kultyczny, apostolski. Szczególnym rodzajem publicznego aktu poświęcenia się NSPJ jest intronizacja. Polega ona na uroczystym poświęceniu się rodzin lub innych wspólnot (np. parafia) NSPJ. Inspirację czerpie z objawień Serca Bożego św. Małgorzacie Marii Alacoque.

  • Wynagrodzenie – zadośćuczynienie za grzechy oraz naprawienie krzywd wyrządzonych przez grzeszne czyny (por. PIUS XI, Miserentissimus Redemptor). Wynagrodzenie winno mieć charakter indywidualny i społeczny. Do form zadośćuczynienia należą następujące praktyki religijne: przyjmowanie Komunii świętej wynagradzającej, godzina święta, czyli czuwanie w określonej porze dnia wypełnione modlitwą i błaganiami pokutnymi oraz rozważanie męki Pańskiej. Wezwanie do wynagrodzenia związane było z jednym z objawień, do którego doszło 19 czerwca 1675 r., w oktawie Bożego Ciała. Św. Małgorzata Maria klęczała przed Najświętszym Sakramentem, kiedy ujrzała Pana Jezusa. Odsłonił On swe Serce i powiedział:

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło, aż do wyczerpania i wyniszczenia się, by im dać dowody swej miłości. A w zamian od większości ludzi doznaję tylko niewdzięczności przez nieuszanowania i świętokradztwa, przez oziębłość i pogardę, z jaką się odnoszą do Mnie w tym Sakramencie miłości.”

Podczas tego objawienia Jezus zażądał, aby w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała odbywała się szczególna uroczystość ku czci Jego Serca i aby w tym dniu przystępowano do Komunii św. oraz uroczyście wynagradzano zniewagi, jakich Serce Jezusowe doznaje od ludzi, zwłaszcza przez nieuszanowanie sakramentu Eucharystii. Za tymi słowami kryło się wezwanie do ustanowienia święta Serca Jezusowego i upowszechnienia kultu Serca Jezusa w całym Kościele. Św. Małgorzacie Marii przypadło w udziale zapoczątkowanie tego dzieła.

  • Adoracja kontemplacyjna, która przeradza się w pragnienie upodobnienia do Chrystusa (Pius XII, Haurietis aquas). Kontemplacja rozumiana jest jako patrzenie z umiłowaniem, które zachwyca się miłością Zbawiciela i, przynagla człowieka do zjednoczenia z Bogiem ; gotowości dzielenia się dobrą nowiną o miłującym Bogu (doświadczenie i opowiadanie o nim). Św. Jan Paweł II w stulecie poświęcenia ludzkości NSPJ skierował 11 czerwca 1999 roku orędzie przypominające o potrzebie kontemplacyjnego spojrzenia na Serce Jezusa, przez które człowiek:” stara się przeniknąć do głębi uczucia Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka”. Papież nauczał: „ „Kontemplacja Serca Jezusa w Eucharystii skłoni wiernych do poszukiwania w tym Sercu niezgłębionej tajemnicy kapłaństwa Chrystusa i kapłaństwa Kościoła. W komunii z braćmi pozwoli im zasmakować duchowej słodyczy miłości, czerpanej u samego źródła. Pomagając każdemu z nich w ponownym odkryciu sensu własnego chrztu, głębiej uświadomi im apostolski wymiar ich życia, który należy realizować przez szerzenie miłości i przez misję ewangelizacyjną. Każdy włączy się gorliwiej w modlitwę do Pana żniwa (por. Mt 9, 38), aby dał Kościołowi «pasterzy według swego serca» (por. Jr 3, 15), rozmiłowanych w Chrystusie Dobrym Pasterzu, którzy będą kształtować własne serca na wzór Jego Serca i gotowi będą iść drogami świata, aby głosić wszystkim, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem (por. Pastores dabo vobis, 82). Winna się z tym łączyć konkretna działalność, zmierzająca do tego, aby wielu młodych ludzi, wsłuchanych w głos Ducha Świętego, dzięki odpowiedniej formacji umiało dziś odpowiedzieć w głębi swoich serc na wielkie oczekiwania Kościoła i ludzkości oraz mogło podjąć wezwanie Chrystusa do poświęcenia się wraz z Nim, z entuzjazmem i radością, «za życie świata» (J 6, 51).” (Orędzie Jana Pawła II na stulecie poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. 11.06.1999).

Praktycznym owocem adoracji winno być prowadzenie życia chrześcijańskiego wypełnionego miłością i potwierdzonego realizowaniem cnót moralnych. Trwając przy Jezusie, człowiek przyjmuje Go jako wzór i źródło swojego myślenia i działania.

Postawy wynikające z kontemplacji Serca Jezusa:

  1. a) Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego Serca” (Mt 11, 29); „Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca Twego”. (łagodność, miłosierdzie, pokora)
  2. b) Posłuszeństwo wiary
  3. c) Czystość myśli, intencji, działań
  4. d) Męstwo w obliczu trudów i przeciwności
  5. e) Cierpliwość
  6. f) Miłosierdzie
  7. g) Hojność
  8. h) Pokój i pojednanie
  9. i) Pociecha i nadzieja

II. Peregrynacja- główne założenia

Arcybiskup Edward Ozorowski wyjaśnia, że łacińskie słowo „peregrinatio” (per agrum ire) łączy się ściśle ze słowem „visitatio”. Pierwsze z nich oznacza wędrowanie, pielgrzymowanie, przybywanie z daleka, drugie – nawiedzenie, patrzenie, przegląd. Pielgrzymkę odbywają ludzie: sami lub ze świętymi przedmiotami. Jest ona drogą z obranego punktu wyjścia do wyznaczonego punktu dojścia. Towarzyszy jej cel, który jednocześnie nadaje jej sens. Nawiedzać zaś miejsca lub osoby mogą: Pan Bóg, święci niebiescy lub ludzie. Nawiedzanie o charakterze religijnym ma swoje odniesienie do Boga i określa relacje między Bogiem a ludźmi. Łączy ono w sobie treści „peregrinatio” i „visitatio”. (RTK, 2008 r, s. 64-65)

Bóg nawiedza ludzi za pośrednictwem wydarzeń, osób lub rzeczy.

Wszystkie zdrowe przejawy kultu wyrażanego w przenoszeniu świętych przedmiotów mają zawsze za cel Boga w Nim Samym lub w Jego świętych. Sobór Nicejski III (787) stwierdził: „cześć oddawana wizerunkowi przechodzi na prototyp, a kto składa hołd obrazowi, ten go składa Istocie, którą obraz przedstawia” (nr 16. Dokumenty soborów powszechnych, t. 1, Kraków 2002, s. 338.)

Peregrynacja nie ma i mieć nie może jedynie wymiaru pobożnościowego, kultycznego.  Ma być wydarzeniem wiary, czasem łaski. W istocie ma prowadzić do formacji postawy chrześcijańskiej oraz apostolskiego zaangażowania.

III. Główne cele peregrynacji diecezjalnej i parafialnej w Archidiecezji Przemyskiej

  • Kult Eucharystii (miłujące Serce Jezusa); Wyznać (Serce jest pierwszym symbolem miłości. Jeżeli więc św. Jan Apostoł twierdzi, że „Bóg jest miłością” (1J 4,8), to oddawanie czci Sercu Boga jest kontemplacją Jego miłości.), celebrować (Kiedy Syn Boży umierał na krzyżu, jeden z żołnierzy przebił bok, z którego wypłynęły krew i woda (por. J 19,34). Liturgia przypomina to wydarzenie wskazując, że „tam wzięły początek sakramenty Kościoła, aby wszyscy ludzie, pociągnięci do otwartego Serca Zbawiciela, z radością czerpali ze źródeł zbawienia” (z prefacji o Najświętszym Sercu Pana Jezusa), naśladować („Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem…” (Mt 11,29).)
  • Wyjaśnienie i ożywienie kultu NSPJ (formy pobożności NSPJ z ich wyjaśnieniem; szczególny akcent na rozumienie nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca; godzina święta; poświęcenie siebie, rodzin, parafii; akt intronizacji; inne). Jan Paweł II przypominał i uczył, że „Zasadnicze elementy tego nabożeństwa należą w sposób trwały do duchowości Kościoła w ciągu całej jego historii: Kościół od zarania swych dziejów zwracał się do przebitego na krzyżu Serca Chrystusowego, z którego wypłynęła krew i woda, symbole sakramentów, które tworzą Kościół, a Ojcowie chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu widzieli w Sercu Wcielonego Słowa początek dzieła naszego zbawienia, owoc miłości Bożego Odkupienia, którego przebite Serce jest szczególnie wymownym symbolem”. Uczył, że „Teologia Boskiego Serca jest równocześnie programem życia. To jest program stary jak chrześcijaństwo. Teologia Boskiego Serca jest pewnym programem życia wiarą”. (Warszawa 1999 r)
  • Ewangelizacja rodzin w parafii
  • Uświęcanie ludzkich serc (postawa chrześcijańska) „ Uczyń serca nasze według Serca Twego”. O. Stanisław Groń SJ zauważa: „ W promieniach miłości płynącej z Serca Jezusa powinna topnieć ludzka surowość, winna zanikać obojętność, a powinna pogłębiać się więź przyjaźni we wspólnocie Kościoła i w społeczeństwach. Ludzie serca- często zagubione w hałaśliwym świecie- powinny zostać wypełnione miłością Serca Jezusa.” (Zeszyt specjalny. 100. Rocznica poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa). „Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serce nasze według Serca Twego”
  • Zadośćuczynienie NSPJ za grzechy (zanika świadomość grzechu wśród wiernych. Powrót do rachunku sumienia; modlitwy aktu wynagrodzenia NSPJ; nabożeństw przebłagalnych uwrażliwiających wiernych na konieczność wynagrodzenia i zadośćuczynienia)
  • Promowanie wspólnot poświęconych duchowości NSPJ (np. Honorowa Straż NSPJ)
  • Zachęta do odnowienia, renowacji kapliczek, obrazów, intronizacji obrazu NSPJ w domach
  • Okazja do modlitwy rodzinnej
  • Formowanie animatorów/ liderów prowadzących modlitwę w domu i spotkania formacyjne w rodzinach/parafiach
  • Zachęta do gorliwości apostolskiej w rodzinie, sąsiedztwie, parafiach
  • Upraszanie powołań kapłańskich, misyjnych, zakonnych według Serca Jezusa

Orkiestra Dęta OSP Miejsce Piastowe wraz z Chórem Dorosłych w Lubatowej

W niedzielę 19 stycznia gościliśmy na Mszy św. o godz. 10.30 Orkiestrę Dętą OSP i Chór Dorosłych z Miejsca Piastowego. Uczynili piękną oprawę muzyczną Mszy św., a po jej zakończeniu odbył się godzinny koncert kolęd i pastorałek przy wypełnionym przez słuchaczy kościele.  Znaną już nam i w okolicy orkiestrą dyrygował p. Marcin Sereda. Więcej wiadomości o nich tutaj

Zdjęcia z koncertu.

Otwarcie i poświęcenie Domu Ludowego w Lubatowej

Noworoczny Koncert w Domu Ludowym, który został po renowacji na nowo poświęcony  w naszej wiosce był również  okazją, by  wesprzeć chorą Lenę Kulpa z naszej Gminy. Msza św. w kościele o godz. 17.00 z udziałem władz Gminnych i Radnych rozpoczęła wspólne dziękczynienie za odnowiony budynek. Koncert Charytatywny w Domu Ludowym uświetnił Chór „Echo” z Krosna pod dyrekcją P. Marioli Rybczak. Uczestnicy koncertu, którzy wypełnili salę widowiskową po brzegi, byli zachwyceni profesjonalnym wykonaniem kolęd i pastorałek w różnych językach. Rodzina chorego dziecka dziękuje wszystkim uczestnikom koncertu za hojne wsparcie w leczeniu małej Lenki. Również mali soliści z Lubatowej mieli swoje 3 minutki na występy, a nasz Zespół ludowy „Lubatowianie” dopełnił swoimi kolędami piękną ucztę muzyczną.  Pomysłodawcą Noworocznego Koncertu Charytatywnego był nasz Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Pan Grzegorz Nieradka.
Zdjęcia z kościoła i koncertu

(więcej…)

1 2