Generalny remont organów

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa nr 00845/23/FPK/DSA. Kwota dofinansowania z MKiDN – 332 ooo zł.

 

 

Organy w kościele w Lubatowej

Organy w kościele są instrumentem muzycznym podtrzymującym śpiew ludu Bożego. W naszej świątyni, w kilka lat po jej powstaniu, w roku1925 zostały zbudowane 12-głosowe organy mechaniczne przez organomistrza Franciszka Kandefra z Iwonicza. Do dzisiaj są używanym instrumentem ubogacającym śpiew liturgiczny. Obecnie liczą 98 lat. Od początku ich zbudowania nie były poddawane gruntownym naprawom poza uzupełnianiem przez naszych organistów drobnych usterek. Zostały zaproszone trzy firmy organmistrzowskie celem fachowego oszacowania stanu technicznego tego instrumentu. Stwierdzono jednoznacznie, że organy wymagają obecnie koniecznych kapitalnych remontów, aby je jeszcze uratować przed całkowitym zniszczeniem. Tym tematem zajmowała się Rada Parafialna już od roku 2020. Poważny koszt finansowy generalnego ich remontu okazał się zbyt wysoki dla możliwości finansowych parafii, która od 4 lat pokrywa m. in. koszty adaptacji budynku Domu Parafialnego na świetlicę i izby pamięci wraz z zapleczem gospodarczym oraz wykończenie części mieszkalnej dla księży. Zaczęliśmy szukać wsparcia finansowego poza parafią. W roku 2022 był złożony wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie o wsparcie finansowe, ale bezskutecznie. W tym roku, dzięki skutecznemu poparciu polityków z naszego rejonu w kwietniu 2023 r. otrzymaliśmy dotację 332 000 zł na dofinansowanie części prac związanych z remontem organów. Krótki termin wywiązania się z realizacji tego zadania i przedstawienia w Ministerstwie. Została wyłoniona Firma Organmistrzowska Krzysztofa Deszczaka z Lublina, która podjęła się tego dla nas kosztownego przedsięwzięcia. Prace remontowe przy organach będą prowadzone pod nadzorem przedstawiciela Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ds. muzyki kościelnej i przez niego dokonany będzie końcowy odbiór techniczny instrumentu.

Zakres zadań do wykonania zgodnie z umową:

1. Demontaż instrumentu i transport

2. Renowacja i częściowa rekonstrukcja stolarki detali szaf organowych (2 sekcje)

3. Renowacja i częściowa rekonstrukcja wiatrownic głównych, prospektowych odstawkowych

4. Renowacja i częściowa rekonstrukcja miecha wraz z zaworem regulacyjnym

5. Dostawa nowej dmuchawy wraz ze skrzynią tłumiącą

6. Renowacja i częściowa rekonstrukcja głosów i głosów drewnianych sekcji MAN

 

 

Poniżej jest przedstawiony w fotografiach zrobionych przez rzeczoznawców stan techniczny naszych organów mocno zniszczonych przez korniki drzewne i tzw. ząb czasu. Zdjęcia z demontażu organów 

Stan techniczny organów w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Lubatowej (stan faktyczny i konieczne prace)

 

Do wyżej wymienionych prac specjalistycznych doszło z naszej strony jako parafii wykonanie dwóch równie ważnych zadań związanych z organami:
Podczas usunięcia całego osprzętu organowego wraz z szafą organową odsłonił się stan drewnianej podłogi pod instrumentem, którą toczy podobnie jak cały instrument kornik. Po zdemontowaniu całego instrumentu okazało się,  w całości musi być wymieniona podłoga odpowiedniej grubości mająca utrzymać stabilnie ciężar organów. Drugie nasze zadanie to odnowienie wnętrza pomieszczenia, w którym pracuje dmuchawa i miechy organów. Czystość i odpowiednia wentylacja przedłuża znacznie żywotność instrumentu. Przed odnawianiem tynków na chórze została wymieniona w całości elektryka, także na strychu kościoła oraz oświetlenie od wewnątrz witraży na wieży. Te dwa zadania powiększają tym samym koszty remontu organów.

Ofiary na ten cel  w kopertach z zaznaczeniem nr domu i dopiskiem „organy” składać można w skarbonie w przedsionku kościoła, na tacę, bezpośrednio do Rady Parafialnej lub przelewem na konto: BS Rymanów  nr  84 8636 0005 2001 0001 9435 0001